Životopis

VRATISLAV KULHÁNEK: MŮJ PŘÍBĚH

Narodil jsem se v roce 1943 v Plzni, většinu života jsem však prožil v Českých Budějovicích, kam se jako kovaný jihočech stále rád vracím. Jsem otec dvou dcer, na něž jsem náležitě pyšný. Trvale žiji již sedm let v Praze s partnerkou.

Vzdělání a akademická činnost

Titul inženýr jsem získal na Vysoké škole ekonomické, a když to doba umožnila, absolvoval jsem European Business School, obor Management. Ač mě to vždy táhlo ke strojům a do výroby, vždy jsem si cenil šance pohybovat se v akademickém prostředí. Jsem držitelem čestných doktorátů z Technické univerzity v Ostravě a Technické univerzity v Košicích, působil jsem ve správních radách Karlovy univerzity a Technické univerzity v Liberci a mám i řadu dalších poct, ale nikdy jsem nebyl sběratelem funkcí.

ZNÁM PRÁCI ZE VŠECH STRAN

Znám, co to je vstávat k píchačkám a vše jsem si prošel od píky. Rozhodně i proto rozumím lidem z výroby a vždycky jsem se považoval za jednoho z nich. Po převratných událostech v roce 89 jsem se dostal postupně přes ředitele Motoru Jikov na stejnou pozici ve firmě Robert Bosch až k domácímu vrcholu. Řídit nejúspěšnější českou značku Škoda Auto znamenalo nejenom prokázat osobní schopnosti, ale zároveň naučit se, jak sjednotit lidi pro jeden cíl a prosadit se ve světě. Zdaleka nejlépe jsem se ve svém životě cítil, jak říkávám „za komínem“, tedy mezi kolegy na výrobních linkách a u pásů, bez kterých bychom jako země neznamenali nic. Hrdost na šikovnost a um našich lidí považuji za záruku slibné budoucnosti.

A kromě práce

Moje členství v nejrůznějších profesních sdruženích, například Sdružení automobilového průmyslu, Svaz průmyslu a dopravy, Mezinárodní obchodní komora, ale třeba také předsedování Českému svazu ledního hokeje či zapojení se do činnosti Českého olympijského výboru, by pro většinu bylo jen suchou statistikou. Pro mě to ovšem vždy znamenalo poctu a ocenění mých schopností organizovat, vést a motivovat lidi.

CELÝ ŽIVOT AKTIVNÍM SPORTOVCEM

Předlistopadová doba je pro mě spojena především se sportem. Hrál jsem první volejbalovou ligu, jezdil mistrovství republiky v rallye a pohyb patří k mému životu i dnes. Když mohu, vyrazím na kole nebo vezmu do ruky tenisovou raketu. Ve třiačtyřiceti letech jsem pojal nápad, zda dokážu uběhnout maraton. Povedlo se mi to a zkusil jsem to pak ještě několikrát, ale byla to víc zkouška mé vůle než touha po sportovním výsledku.

A JEŠTĚ NA ZÁVĚR

Byl jsem v KSČ, to nepopírám, objevil jsem se i v "Cibulkových seznamech". Kvůli tomu jsem se soudil a vyhrál jsem. Kratičkou epizodu s KSČ jsem absolvoval jako mladý naiva konce 60. let, kdy jsem stejně jako dva miliony jiných uvěřil, že  existuje cesta něco na socialismu změnit. Obsadil nás Sovětský svaz a mě vyloučili. Tehdy jsem také poznal, jaké to je těžko hledat práci, i když to bylo z jiných důvodů.

Podpořte mě v mé kandidatuře na prezidenta ČR.

Děkuji
Vratislav Kulhánek