Životopis

Životopis Ing. Vratislava Kulhánka

Narodil jsem se v roce 1943 v Plzni, většinu života jsem však prožil v Českých Budějovicích, kam se jako kovaný Jihočech stále rád vracím.

Vzdělání a akademická činnost

Titul inženýr jsem získal na Vysoké škole ekonomické, a když to doba umožnila, absolvoval jsem European Business School, obor Management. 

Ač mě to vždy táhlo ke strojům a do výroby, vždy jsem si cenil šance pohybovat se v akademickém prostředí. Jsem držitelem čestných doktorátů z Technické univerzity v Ostravě a Technické univerzity v Košicích, působil jsem ve správních radách Karlovy univerzity a Technické univerzity v Liberci a mám i řadu dalších poct, ale nikdy jsem nebyl sběratelem funkcí.

Práce

Když mě krátce po okupaci Československa vyloučili z KSČ, jako v té době mnoho idealistů chtějících napravit tehdejší režim, bylo pro mě takřka nemožné najít zaměstnání odpovídající mé kvalifikaci.

Rozhodujícím momentem se stalo moje účinkování v Motoru Jikov, kde jsem to dotáhl na ředitele, následně stál u jeho začlenění do skupiny Bosch a protože už jsem asi nebyl ve světě průmyslu zase tak neznámý, přišla výzva v podobě nabídky řídit největší tuzemský podnik Škoda Auto.

A kromě práce

Moje členství v nejrůznějších profesních sdruženích, jako například Sdružení automobilového průmyslu, Svaz průmyslu a dopravy,

Mezinárodní obchodní komora a tak dále by bylo jen suchým výčtem. Pro mě to ovšem vždy znamenalo poctu a snad i ocenění mých schopností organizovat, vést a motivovat lidi.

Zdaleka nejlépe jsem se ve svém životě cítil, jak říkávám „za komínem“, tedy mezi kolegy na výrobních linkách a u pásů, bez kterých bychom jako země neznamenali nic. Hrdost na šikovnost a um našich lidí považuji za záruku slibné budoucnosti.

Sportovec

Předlistopadová doba je pro mě spojena především se sportem.

Hrál jsem první volejbalovou ligu, jezdil mistrovství republiky v rallye a pohyb patří k mému životu i dnes.

Když mohu, vyrazím na kole nebo vezmu do ruky tenisovou raketu. Ve třiačtyřiceti letech jsem pojal nápad, zda dokážu uběhnout maraton. Povedlo se mi to a zkusil jsem to pak ještě několikrát, ale byla to víc zkouška mé vůle než touha po sportovním výsledku.

 

Jsem otec dvou dcer, na něž jsem náležitě pyšný. 

Trvale žiji již sedm let v Praze s partnerkou.

Podpořte mě v mé kandidatuře na prezidenta ČR.

Děkuji
Vratislav Kulhánek